Képesítő vizsga: szakképesítés megszerzésére irányuló vizsgatípus.
A képesítő bizonyítvány államilag elismert, önálló végzettségi szintet nem biztosító szakképesítést tanúsít.
Képesítő vizsgák központi követelményei (Programkövetelmények) ITT találhatók.
Szakmai vizsga: szakmajegyzékben szereplő szakmák, illetve részszakmák megszerzésére irányuló vizsgatípus.
A szakma megszerzéséről kiállított oklevél, illetve szakmai bizonyítvány államilag elismert középfokú végzettséget és szakképzettséget tanúsít, és egy vagy több foglalkozás valamennyi munkakörének betöltésére képesít.
A részszakma megszerzéséről kiállított szakmai bizonyítvány államilag elismert alapfokú végzettséget és szakképesítést tanúsít, és legalább egy munkakör betöltésére képesít.
Szakmák és részszakmák központi követelményei (Képzési Kimeneti Követelmények) letölthetők ITT.
A képzési területek, amelyekben jogosultságunk van vizsgát szervezni, megtekinthetők ITT.
A vizsgák várható időpontjairól és a vizsgadíjakról ITT tájékozódhat.
Vizsgajelentkezés ITT.
Vizsgára jelentkezés folyamata
- Regisztráció a Kréta vizsgarendszerben (személyes adatok rögzítésével): https://vizsgakozpont.e-kreta.hu
- A megadott e-mail címre érkezett rendszerüzenet elfogadásával regisztráció megerősítése
- Saját vizsgáim részen a kereső mezőben a keresett szakma/szakképesítés beírása
- A megjelenített vizsgák közül az Önnek megfelelő helyszínű és időpontú vizsga kiválasztása (javasoljuk a Kiskunhalasi Siker Vizsgaközpont által meghirdetett vizsgák választását)
- Jelentkezés: a program által kért további adatok megadásával (képzésre és vizsga költségviselőjére vonatkozó adatok megadása itt szükséges)
- Nyomtatható jelentkezési lap letöltése, aláírása, majd visszatöltése
- Tanúsítvány feltöltése
- Jelentkezéshez szükséges további dokumentumok feltöltése (pl. gyakorlati igazolás, modulzáró igazolás, portfólió stb.)
- Javító vagy pótló vizsga esetén az előző vizsga törzslapkivonatának feltöltése
- Esetleges felmentési vagy plusz időre vonatkozó kérelmek jelzése, az igazoló dokumentumok feltöltésével
- Beküldés
Jelentkezési határidő
Képesítő vizsga: a Kréta vizsgarendszerben feltüntetett jelentkezési határidő.
Részszakmai vizsga: a Kréta vizsgarendszerben feltüntetett jelentkezési határidő.
Szakmai vizsga:
- a február–márciusi vizsgaidőszak: a vizsgaidőszakot megelőző év december 01.,
- a május–júniusi vizsgaidőszak: a vizsgaidőszak éve február 15.,
- az október–novemberi vizsgaidőszak: a vizsgaidőszak éve augusztus 29.
Felmentés
A képesítő/ részszakmai/ szakmai vizsga vizsgatevékenységei alól – a jogszabályban vagy a képzési és kimeneti követelményekben/ programkövetelményekben meghatározott kivétellel felmentés nem adható.
Felmentési kérelmet a Kréta vizsgarendszeren keresztül, a vizsgajelentkezés során lehet leadni.
Felmentés adható az alábbi esetekben:
- Javító- vagy pótló vizsga esetén a sikeresen teljesített vizsgarészre:
- A vizsgajelentkezés során jelölni kell, hogy javító/ pótló vizsgát kíván tenni.
- Az előző vizsga törzslapkivonatát fel kell tölteni. Mivel a törzslapkivonat minden beszámítható eredményt tartalmaz, így nem szükséges külön felmentési kérelmet csatolni, Vizsgaközpontunk automatikusan beszámítja azt.
Felhívjuk a figyelmet, hogy a javítóvizsga, illetve a pótló vizsga a képzési és kimeneti követelmények/ programkövetelmények megváltozásáig, de legalább a vizsgát követő egy évig a képzés megkezdésekor hatályos képzési és kimeneti követelmények/ programkövetelmények szerint tehető le vagy ismételhető meg.
- Versenyeredmény alapján:
- Mentesül a szakmai vizsga egésze, vagy annak egy része alól, aki országos szakmai tanulmányi versenyen, WorldSkills vagy EuroSkills versenyen a képzési és kimeneti követelményekben meghatározott követelményt teljesítette és a versenyfelhívásban meghatározott helyezést, teljesítményt, szintet elérte.
- Egyéb:
- Képzési és kimeneti követelményekben/ programkövetelményekben meghatározott egyéb esetben.
A felmentésről – a benyújtott dokumentumok alapján - a Vizsgaközpont dönt. A döntésről szóló határozat a vizsgajegyzőkönyv része.
Sajátos nevelési igényű, beilleszkedési, tanulási, magatartási rendellenességgel küzdő, vagy fogyatékkal élő vizsgázó vizsgája
A Nemzeti köznevelési törvény szerinti szakértői bizottság szakértői véleményére tekintettel a Vizsgaközpont a 12/2020.(II.07.) Kormányrendelet 297. § szerinti kedvezményeket biztosíthatja:
- Interaktív vizsgatevékenység: a tanulmányok során alkalmazott segédeszköz használata vagy segédszemély igénybevétele,
- Szóbeli vizsgatevékenység: jelnyelvi tolmács biztosítása,
- Vizsgatevékenység idegen nyelvi része vagy annak egy típusa, szintje alól mentesítés, ha a vizsgázót a szakmai oktatás során is mentesítették az idegen nyelv értékelése és minősítése alól,
- Interaktív vizsgatevékenység szóban történő vizsgatevékenységgel vagy a vizsgatevékenység szóban történő részének interaktív vizsgatevékenységgel történő felváltása,
- Időhosszabbítás (projektfeladat esetén a hosszabbítás nem haladhatja meg a projektfeladatra előírt időtartam harminc százalékát, kivéve, ha a képzési és kimeneti követelmények másként rendelkeznek).
A kedvezmény biztosításához:
- A vizsgajelentkezés során jelezni szükséges („vizsgajelentkező adatai” részen), hogy a vizsgázó sajátos nevelési igényű/ beilleszkedési, tanulási, magatartási rendellenességgel küzdő/ fogyatékkal élő.
- Csatolni kell a fentieket alátámasztó szakértői bizottság szakértői véleményét (a teljes szakértői véleményt).
Jelezni kívánjuk, hogy fenti kedvezményeken túl további kedvezmények nem adhatók. (Például tanulási nehézséggel küzdő vizsgázó részére nem adhatunk felmentést adott vizsgatevékenység számolási része, vagy az esszé feladat alól.)
Az adott kedvezményről – a benyújtott dokumentumok alapján - a Vizsgaközpont dönt. A döntésről szóló határozat a vizsgajegyzőkönyv része.
Vizsgadíj
A vizsgajelentkezéssel díjfizetési kötelezettség keletkezik. A meghirdetett vizsgák vizsgadíjáról a honlapunk „Vizsgázóknak/ Vizsgák várható időpontjai” részén tájékozódhat. Amennyiben nem találja a keresett vizsgát, kérjük, érdeklődjön munkatársainknál.
A vizsgadíjak befizetésének határideje a vizsgára való jelentkezés határideje, vagy a kiállított számlán szereplő határidő.
A vizsgajelentkezéstől való elállást írásban szükséges jelezni a Vizsgaközpont felé.
Amennyiben a vizsgázó a jelentkezési határidőig fenntartja jelentkezését, vizsgadíj fizetési kötelezettsége van (utólagos, tehát a jelentkezési határidőt követő lemondás esetén is)!
Vizsgadíj költségviselője
A vizsgadíj költségviselőjét a vizsgajelentkezés 2. pontjában („Számlázási adatok”) menüpontban tudja rögzíteni.
A Kiskunhalasi Siker Vizsgaközpont a vizsgadíjról elektronikusan számlát küld a jelentkezéskor megadott költségviselőnek. A számlát átutalással kell kiegyenlíteni az ott megjelöltek szerint (jogosult megnevezése, bankszámlaszáma, fizetési határidő stb.).
Kérjük, a számla költségviselőjére vonatkozó adatokat átgondoltan szíveskedjenek megadni, a számlakiállítás és -kiküldés után nem módosítunk!
Vizsgadíj visszatérítése
A vizsgázó által befizetett vizsgadíj a vizsgától való elállás esetén abban az esetben kerülhet visszafizetésre a vizsgázó számára, ha ezt az igényét a vizsgajelentkezési határidő lejártát megelőzően jelzi a vizsgaközpont vezetője felé.
Amennyiben a szakmai/ részszakmai/ képesítő vizsgán a vizsgázó igazolható okból nem jelent meg, a vizsgázó kérelmére a vizsgaközpont a befizetett vizsgadíj 0% – 100%-át visszafizeti, vagy – újabb díjfizetési kötelezettség nélkül - lehetőséget ad a vizsga teljesítésére egy későbbi időpontban (legfeljebb 6 hónapon belül). Igazolható oknak kizárólag fekvőbeteg ellátásra vonatkozó orvosi igazolás tekinthető. A visszafizetendő pontos összeg a vizsga állandó költségei alapján egyedileg kerül meghatározásra.
Visszatérítésre vonatkozó igényt a vizsgát követő egy munkanapon belül tudunk elfogadni.
Amennyiben a szakmai/ részszakmai/ képesítő vizsgán a vizsgázó igazolható ok nélkül nem jelent meg, vagy a vizsgát megszakította, a vizsgadíjat a Vizsgaközpont nem téríti vissza.
Jelentkezési lap elküldése a Vizsgaközpont részére
A jelentkezőnek a - hagyományos, vagy elektronikus módon - aláírt jelentkezési lapot elektronikus formában kell eljuttatnia a Vizsgaközpont részére:
- képesítő/ részszakmai vizsga esetén:
- vizsgát megelőző 15. napig
- szakmai vizsga esetén:
- a február–márciusi vizsgaidőszak esetén a vizsgaidőszakot megelőző év december hónapjának első napjáig,
- a május–júniusi vizsgaidőszak esetén a vizsgaidőszak éve február hónapjának tizenötödik napjáig,
- az október–novemberi vizsgaidőszak esetén a vizsgaidőszak éve augusztus hónapjának utolsó munkanapjáig.
Az eredeti, aláírt jelentkezési lapot papír alapon a vizsgára kell elhozni, nem szükséges postázni.
Jelentkezések elbírálása
A jelentkezés dokumentumait a vizsgaszervező kollégák a jelentkezési határidő lejártát követően ellenőrzik. Az ellenőrzés folyamatáról és eredményéről a vizsgarendszer automatikus üzenetet küld.
Tájékoztatás a vizsgaidőpontokról, vizsgahelyszínekről
A vizsga jegyzője a vizsga előtt 7 nappal a Kréta vizsgarendszeren keresztül küldi meg a vizsgáról szóló részletes (vizsga kezdési időpontjáról, időtartamáról, helyszínéről) tájékoztatást a vizsgázóknak.
Azon vizsgázó részére, aki valamely dokumentumát nem csatolta fel határidőre, a tájékoztatást csak késve tudjuk kiküldeni.
Betegség, váratlan helyzet a vizsga időpontjában
A vizsgajelentkezés a Kréta vizsgarendszerben megjelölt jelentkezési határidőig következmények nélkül visszamondható.
Amennyiben betegség, vagy váratlan helyzet merül fel, ami miatt a vizsga valamely vizsgatevékenységén nem tud megjelenni, kérjük, írásban vegye fel a kapcsolatot a vizsgaközponttal, és jelezze a problémáját (info@sikervizsga.hu).
Orvosi igazolást legkésőbb a vizsgát követő munkanapon 12.00 óráig fogadunk el. Amennyiben eddig az időpontig nem érkezik meg az igazolás, a mulasztás igazolatlannak minősül. A vizsgázó javító vizsgát tehet.
Megjelenés a vizsgán
Kérjük, hogy az adminisztrációs teendők miatt a vizsgatevékenységek kezdete előtt legalább 30 perccel (interaktív vizsgatevékenység előtt 60 perccel) szíveskedjenek a vizsga helyszínére megérkezni.
A személyazonosság igazolása érdekében személyazonosításra alkalmas igazolvány (személyi igazolvány, jogosítvány, útlevél) szükséges. A személyazonosság igazolása nélkül a vizsga nem kezdhető meg.
A személyazonosság ellenőrzése során a megtévesztés, vagy annak megkísérlése esetén a vizsgázó a vizsgáról kizárásra kerül. Kizárás esetén a vizsga eredménye sikertelen.
A vizsgázó felelőssége, hogy a vizsgán mentálisan és fizikailag megfelelő állapotban legyen.
Késés
A vizsgatevékenység megkezdését követő 10 percen belül a késő vizsgázó még csatlakozhat, ezt meghaladó késés esetén a vizsgatevékenység már nem kezdhető meg, annak pótlása szükséges.
Öltözék
Kérjük, a vizsgán alkalomhoz, illetve a feladat jellegéhez illő öltözékben jelenjenek meg!
Gyakorlati vizsgatevékenység során munka-, vagy védőruha lehet szükséges, amely nélkül a vizsgatevékenység nem kezdhető meg.
Magatartás
A vizsga folyamán dohányozni, kávézni, enni csak a vizsgaközpont által kijelölt helyen, és csak a vizsgatevékenységek közötti szünetekben szabad.
A vizsgázóknak kötelező betartaniuk az adott vizsgára vonatkozó összes tűz-, munka-, balesetvédelmi és egyéb előírást, beleértve a vizsgahelyszín házirendjét. Ha a vizsgázó ezt megtagadja, kizárható a vizsgáról.
Amennyiben a vizsgázó nem megfelelő magatartást tanúsít, vagy magatartásával a többi vizsgázót zavarja, kizárható a vizsgáról.
Kizárás esetén a vizsga eredménye sikertelen.
A vizsga helyszíne a vizsga időtartama alatt csak a vizsgabizottság engedélyével hagyható el. Amennyiben valamely vizsgázó engedély nélkül elhagyja a vizsgahelyszínt, az igazolatlan mulasztásnak minősül.
„Külsősök” (nem vizsgázók/vizsgáztatók) jelenléte a vizsgán
A vizsgaközpont által szervezett vizsgák nem nyilvánosak. A vizsgaközpont vezetőjének megbízásával vagy engedélyével rendelkező személyek megjelenhetnek a vizsgákon. Engedélyt kérhetnek a vizsgán való részvételre a képző intézmények, a gyakorlati helyek képviselői. A látogatás tényét és idejét a vizsgajegyzőkönyvnek tartalmaznia kell. Egyidejűleg a vizsgán max. 4 fő tartózkodhat a vizsgaközpont engedélyével megfigyelőként, a vizsgázót nem zavaró magatartási szabályok betartása mellett.
A vizsgateremben csak a vizsgabizottság, a vizsgázók, illetve az engedéllyel rendelkező(k), ill. az ellenőrzést végző személy(ek) tartózkodhat(nak).
Mobiltelefon, elektronikus segédeszközök használata
A vizsgán elektronikus segédeszköz, pl. mobiltelefon, PDA, okosóra stb. nem használható, számológépként sem! Kérjük, hogy kikapcsolt, vagy néma állapotban helyezzék el eszközeiket a táskáikban, vagy más, a vizsga során nem elérhető helyen (pl. tanári asztalon).
Amennyiben valaki ezt nem teszi meg, a vizsgán tiltott eszköz igénybevételének minősül, és az adott vizsgatevékenység eredménye elégtelen lesz.
A vizsga teljes időtartama alatt (beleértve a szüneteket, illetve az eredményhirdetést is) tilos bármilyen kép- vagy hangfelvevő eszköz használata.
Vizsga eredménye
A vizsgák részeredményeit csak abban az esetben közöljük, ha ezt a programkövetelmények előírják (például projektfeladat csak sikeres írásbeli esetén kezdhető meg).
Törekvésünk, hogy a vizsgák végén tájékoztassuk vizsgázóinkat a vizsgaeredményükről, de legkésőbb az utolsó vizsgatevékenységet követő 5 munkanapon belül a Kréta vizsgarendszeren keresztül tájékoztatást nyújtunk.
Tájékoztatást – a személyiségi jogok védelme miatt - kizárólag a Kréta vizsgarendszeren keresztül, vagy személyesen adunk, tehát telefonon, illetve e-mail-ben nem.
Vizsgadolgozatok megtekintése
Javított vizsgadolgozat előzetesen egyeztetett időpontban kizárólag személyesen tekinthető meg. A dolgozatról fénymásolat, fénykép, egyéb felvétel nem készíthető.
Bizonyítvány/ Törzslapkivonat átvétele
A Kréta vizsgarendszeren keresztül rendszerüzenetben nyújtunk információt a bizonyítványok, törzslapkivonatok átvételéről.
Törekvésünk, hogy a sikeresen vizsgázók részére a vizsga végén ki tudjuk osztani a bizonyítványokat.
A sikertelen vizsgázók részére az elektronikus vizsganyilvántartó-rendszerből törzslapkivonatot állítunk ki, amit elektronikus formában (kérés esetén postai úton is) elküldünk a vizsgázók részére.
Ha a vizsgázó nem várja meg a vizsga eredményhirdetését és a bizonyítvány osztást, a bizonyítvány postázási költségét kiszámlázzuk a részére.
Amennyiben hibás kitöltés miatt szükséges a bizonyítvány postázása, annak költségét a Vizsgaközpont viseli.
Javító-, pótló vizsga
Javító vizsga: Javítóvizsgát kell tennie annak a vizsgázónak, aki
- sikertelen szakmai/ részszakmai vagy képesítő vizsgát tett,
- a szakmai/ részszakmai vagy képesítő vizsgán igazolható ok nélkül nem jelent meg, vagy azt megszakította, vagy
- szabálytalanság miatt a szakmai/ részszakmai vagy képesítő vizsga folytatásától eltiltásra került.
Pótló vizsga: az a vizsgázó, aki a szakmai vagy képesítő vizsgáról neki fel nem róható okból elkésik, távol marad vagy a megkezdett vizsgáról engedéllyel eltávozik, mielőtt a válaszadást befejezné pótló vizsgát tehet. A vizsgázónak fel nem róható ok minden olyan, a vizsgán való részvételt gátló esemény, körülmény, amelynek bekövetkezése nem vezethető vissza a vizsgázó szándékos vagy gondatlan magatartására.
Megváltozott Képzési és kimeneti követelmény, Programkövetelmény
A javítóvizsga, illetve a pótló vizsga a képzési és kimeneti követelmények/ programkövetelmények megváltozásáig, de legalább a vizsgát követő egy évig a képzés megkezdésekor hatályos képzési és kimeneti követelmények/ programkövetelmények szerint tehető le vagy ismételhető meg.
Interaktív vizsga tájékoztató
Az interaktív vizsga tájékoztatóját ITT töltheti le.